Menu

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

6 marca z inicjatywy "męskiej" części Zarządu Samorządu Uczniowskiego wszystkie pracujące w naszej szkole panie otrzymały przepiękne życzenia i dołączoną do nich czekoladę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który w tym roku świętowany był w niedzielę.

Uśmiechom i podziękowaniom nie było końca.
To bardzo miły gest. Dziękujemy Panowie!
Wojewódzki Konkurs Grafiki Komputerowej

6 marca 2020r. nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu V Wojewódzkiego Konkursu Grafiki Komputerowej.

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 9 w Koszalinie, czyli "Koszaliński Elektronik".

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań grafiką komputerową oraz zaprezentowanie miasta, rejonu, w którym mieszkają.

W pierwszym etapie zawody polegały na samodzielnym opracowaniu projektu elektronicznej pocztówki (planszy) o wymiarach 1280 x 800 pikseli (proporcja 16:10), którą można zamieścić na stronach internetowych, prezentacjach, na temat: "KIERUNEK PODRÓŻY-ZACHODNIOPOMORSKIE".

Finalistami konkursu zostało 14 uczniów z województwa zachodniopomorskiego, w tym uczennica z naszej szkoły.
Jest to Natalia Bryzek z klasy siódmej.

Serdecznie gratulujemy Natalii i z niecierpliwością oczekujemy na etap finałowy, który odbędzie się w "Koszalińskim Elektroniku" 3 kwietnia 2020r.
XX Zimowy Rajd Pieszy "SZLAKIEM NADMORSKIM"

W sobotę 29 lutego br. dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w pieszym rajdzie organizowanym przez PTTK.

Wędrowaliśmy szlakiem o łącznej długości 13 km, który miał swój początek w Łazach i prowadził szlakiem nadmorskim do Mielna.
Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć wiele urokliwych miejsc.

Rajd zakończył się w Szkole Podstawowej w Mielnie, gdzie czekała na nas ciepła, pyszna zupa. Później był czas wolny na odpoczynek i zabawę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejną wyprawę.
WYCIECZKA DO ZUS-u

16 i 23 stycznia 2020 roku uczniowie klas 1A i 1B wzięli udział w wycieczce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie.

Celem wycieczki było zdobycie wiadomości z zakresu pracy biurowej, bliższe poznanie tej instytucji oraz charakteru pracy urzędników.
Uczniowie zostali przyjęci w sali konferencyjnej, gdzie brali udział w grach i zabawach edukacyjnych, a także rozwijali umiejętności z zakresu przeliczania pieniędzy.
Zobaczyli, jak zorganizowane są stanowiska pracy przeznaczone do obsługi klientów. Poznali, jakie rodzaje spraw są załatwiane w ZUS-ie oraz nauczyli się obsługi maszyny do pakowania listów.

Na zakończenie czekała nas miła niespodzianka - każdy uczeń otrzymał adresowany do siebie list oraz smakołyki.Bal karnawałowy

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.

Bal karnawałowy jest atrakcją, która dostarcza wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w szkole. 21 stycznia 2020 r. uczniowie klas 1-3 na udekorowanej sali pojawili się przebrani w barwne, kolorowe postacie z różnych bajek.
Nie zabrakło klaunów, księżniczek, czy też piratów i rycerzy. Podczas pląsów i zabaw, które przeprowadziła pani Magda Stępień, wszyscy bawili się wesoło. Uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia.

Wspólna zabawa przyniosła naszym wychowankom wiele radości, a to przecież jest najważniejsze.
XXVIII Rajd Pieszy w Nieznane

18 stycznia br. dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w XXVIII Rajdzie Pieszym w Nieznane organizowanym przez PTTK.

Jak będzie przebiegać nasza wędrówka, dowiedzieliśmy się dopiero na starcie.
Maszerowaliśmy szlakiem o łącznej długości 10 km, która prowadziła przez las należący do obszaru "Natura 2000" do świetlicy w Warninie.

Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć wiele urokliwych miejsc miedzi innymi Warnie Bagno. Na miejscu czekała na nas ciepła zupa, kawa, herbata oraz ciasto.
Na koniec rajdu rozdane zostały dyplomy za uczestnictwo w wędrówce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę i zapraszamy na kolejne wyprawy.


8A W SALI ROZPRAW

17 stycznia 2020 r. uczniowie klasy 8a wraz z p. Katarzyną Załuską i p. Ewą Wrzołek-Bielińską mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji.

Odbywała się ona w Sądzie Okręgowym. Wcześniej gruntownie się do niej przygotowaliśmy.
Edukacyjną rozprawę prowadziła pani sędzia Małgorzata Przykucka. Na wokandę trafiła sprawa dwóch nastolatek, które nagrały inne koleżanki podczas przebierania się, a następnie opublikowały film w internecie.
Wybrane osoby z 8a otrzymały różne role: oskarżonych, pokrzywdzonych, świadków, ich rodziców, adwokatów, prokuratorów, a niektórzy nawet mieli okazję zasiąść w składzie sędziowskim.
Prokuratorzy wygłosili tekst oskarżenia, oskarżone, pokrzywdzone oraz świadkowie złożyli zeznania, wypowiedzieli się adwokaci, a następnie pani sędzia wydała wyrok.

Potem opowiedziała zgromadzonym o prawnych konsekwencjach niewłaściwego postępowania, w tym zachowania w sieci. Było to bardzo pouczające doświadczenie. Towarzyszyły nam wielkie emocje. Z ulgą przyjęliśmy więc fakt, iż tym razem wszystko było na niby...

Po rozprawie mieliśmy jeszcze okazję porozmawiać z panią Małgorzatą Przykucką, zapytać o różne kwestie związane z wykonywaną przez nią pracą. Niektórzy z nas rozmawiali także z p. Arkadiuszem Wilmanem z Polskiego Radia Koszalin, który uważnie przypatrywał się rozprawie, a zgromadzony materiał umieścił na falach eteru.

Nie możemy doczekać się następnej wyprawy do Sądu Okręgowego. Mamy już pomysł na kolejną rozprawę!


Twórcy mydełek w klasie 1 d

Dnia 16 stycznia 2019 roku klasa 1 d odwiedziła Yellow Park.

Każdy wie, że aby uczeń dobrze funkcjonował i wszystko rozumiał, potrzebuje dużo ruchu i atrakcji.
Znaleźliśmy to w Yellow Parku!

Na początku naszego spotkania opiekun wyjaśnił nam zasady korzystania z edukacyjnego parku zabaw dla dzieci.
Po szczegółowych objaśnieniach pierwszoklasiści przystąpili do zabawy.
Nie był to koniec atrakcji! Po zabawie uczniowie klasy 1 d wzięli udział w warsztatach, które pozwoliły nam zrozumieć, jak i z czego powstaje mydło. Każdy mógł ułożyć swój własny wzór mydełka i wprowadzić płynne mydło do foremki. Po warsztatach przeprowadzono pokaz "Elementy dokładnego mycia rąk", w którym aktorami byli sami uczestnicy warsztatów.

Po udanej zabawie i warsztatach klasa 1 d z uśmiechami i zapakowanymi, własnoręcznie wykonanymi mydełkami, wróciła do szkoły.

Żywa lekcja przyrody

Nie wszystkie lekcje muszą być nudne.
W klasie 1b taką prawdziwą żywa lekcję przeprowadziła starsza koleżanka ze szkoły.

Otóż przyniosła ze sobą na zajęcia patyczaki.
Zachwyt dzieci był ogromny. Uczennica starszej klasy bardzo dobrze przygotowała się do zajęć. Stworzyła prezentację, opowiedziała dzieciom, jak to naprawdę jest w praktyce.

Na sam koniec było mnóstwo pytań zainteresowanych uczniów, na które profesjonalnie odpowiedziała starsza koleżanka.
Ruch poprzez zabawę

Każde dziecko lubi ruch i ciekawe zajęcia, a to właśnie zaoferowała uczniom klasy 1 b zaprzyjaźniona mama ucznia naszej szkoły.

Lekcja z elementami jogi była zabawą, w czasie której dzieci z zaciekawieniem wysłuchiwały dalszej części opowiadania o zwierzętach.
Zajęcia bardzo spodobały się uczniom. Mamy nadzieję, że jeszcze się razem pobawimy.

Góra grosza

Akcja "Góra grosza", której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom została przeprowadzona na terenie naszej szkoły w dniach 25.11.2019 - 02.01.2020 przez uczniów klasy 7a wraz z opiekunem - p. Elwirą Marcisz.

Była to zbiórka groszaków, której celem jest pomoc dzieciom będącym w trudnej sytuacji życiowej.
Wspólnie daliśmy wyraz temu, jak ważna jest bezinteresowna pomoc, a szkoła to miejsce gdzie uczymy się zrozumienia, wrażliwości i tolerancji.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaangażowanie, włożony trud i oczywiście za każdy drogocenny grosik.

Jasełka współcześnie i nie tylko

20.12.2019 r. na terenie naszej szkoły mogliśmy obejrzeć występ klasy 3a, która - przygotowana przez p. Elwirę Marcisz i p. Ewelinę Gruszeczkę - przedstawiła "Jasełka współcześnie i nie tylko".

To przybliżenie nam wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat z wciąż aktualnym przesłaniem, by w życiu skupiać się na tym, co jest naprawdę ważne; by okazywać sobie nawzajem szacunek i miłość braterską.

Dziękujemy za urozmaicenie śpiewem istotnych treści związanych z Bożym Narodzeniem uczennicy z klasy 8a Natalii Matusiak oraz uczniom odpowiedzialnym za obsługę techniczną.Wizyta klasy 1 d w Zielonym Zakątku

Dnia 18 grudnia 2019 klasa 1 d wraz z wychowawcą - Kamilą Chyłą i nauczycielem wspomagającym - panią Sylwią Ziołą, aby poczuć przedświąteczny nastrój, gościła w Zielonym Zakątku.

W tym miejscu każdy z uczniów mógł wykonać z wcześniej przygotowanego ciasta własne pierniki. Wałkowaniu i wycinaniu wzorów nie było końca.
Podczas pieczenia pierników gospodarze grą na gitarze i wspólnym śpiewem znanych nam kolęd stworzyli świąteczną atmosferę.

Pierwszoklasiści mogli spróbować swoich pierników, a to, co zostało, spakowali do podpisanych i oznaczonych pieczątkami kartoników.

Hej, kolęda, kolęda!

Tradycyjnie w naszej szkole w ostatni wtorek przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się "Spotkanie z Kolędą", na które zapraszamy nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz rodziców i bliskich naszych uczniów.

Tak więc i w tym roku 17 grudnia o godz. 17.00 licznie przybyli goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć nasz świąteczny spektakl.

W programie znalazły się piękne wiersze o Bożym Narodzeniu, ciekawostki na temat świąt oraz tradycyjne kolędy i pastorałki.
Furorę zrobili niezbyt grzeczni kolędnicy i wiejskie "baby" wróżące wigilijnie:) Wiele uśmiechów wywołał św. Mikołaj, który utknął w kominie. Znakomicie poradzili sobie nasi najmłodsi aktorzy, którzy potrafili nie tylko rozbawić publiczność, ale także prawdziwie wzruszyć.
Piękne wokalne popisy solistów i "anielskiego" chórku dodały przedstawieniu blasku i uroku.

Na zakończenie przygotowaliśmy niespodziankę - występ wokalny nauczycielek. Panie zaśpiewały świąteczną piosenkę "Bóg narodzi się", za co otrzymały gromkie brawa.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie z klas drugich, piątej, szóstej, siódmej i ósmej - w sumie 46 osób! Było na co popatrzeć i kogo posłuchać!

Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia była pani Agnieszka Pera.
Nieocenioną pomocą w przygotowaniu najmłodszych uczniów służyły panie Alina Adamczewska i Renata Piechowska.
Oryginalną scenografię przedstawienia stworzyły panie Beata Piwar-Borowska i Katarzyna Buryło-Sikora.
Za muzyczną stronę występu odpowiadał pan Wojciech Jaśkiewicz.

Bardzo chcieliśmy, aby ta wspólnie spędzona godzina stała się chwilą wytchnienia w przedświątecznej gorączce zakupów, porządków, pichcenia i innych takich zajęć. Aby była okazją do refleksji nad tym, co w świętach piękne i ważne. Aby przyniosła ciepło bożonarodzeniowych wzruszeń. Mamy nadzieję, że nam się to udało.
Wesołych świąt!Zakończenie pierwszej części projektu

Jest nam niezmiernie miło, ponieważ klasa 1 b zakończyła realizację pierwszego modułu projektu pt. "Czytam z klasą".

Najpierw dzieci ulepiły wspaniałe czytusie. Następnie przy pomocy zaproszonych gości i wychowawcy uczniowie przeczytały lekturę pt. "Drzewo do samego nieba".
Czas wspólnie spędzony nad realizacją zadania był wspaniałą zabawą zarówno dla uczniów, jak i dla wychowawcy.
Już nie możemy doczekać się następnych zadań.
"Wrzuć miedziaka dla dzieciaka"

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w świątecznej akcji charytatywnej "Wrzuć miedziaka dla dzieciaka" organizowanej przez studentów Politechniki Koszalińskiej.To już XIX edycja! W tym roku celem zbiórki było Środowiskowe Ognisko Wychowawcze "Zacisze" w Koszalinie.
Wszystkim naszym szkolnym darczyńcom oraz wolontariuszom
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
4a w "Magicznym Kawałku Świata"

16 grudnia wybraliśmy się z naszą Panią Wychowawczynią w bardzo ciekawe miejsce, by poczuć magię świąt Bożego Narodzenia.

O polskich tradycjach związanych z tym niezwykłym świętem opowiadali nam: pani Marzena i pan Krzysztof.
Słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem. W pomieszczeniu unosił się zapach wanilii, pieprzu, gałki muszkatołowej, goździków, przypraw korzennych...
To przyprawy dodawane do piernikowego ciasta, które udało nam się wyśmienicie. Wszystkim bez wyjątku. No bo jak mogło być inaczej, pracowaliśmy z pełnym zaangażowaniem.

W czasie gdy pierniczki piekły się w piecu, my śpiewaliśmy polskie kolędy, a na gitarze akompaniował nam pan Krzysztof.
Było pięknie. Potem ciasteczka zdobiliśmy lukrem. Byliśmy z siebie bardzo dumni, pierniczki były smaczne i piękne.
Pani Marzena pomogła nam je artystycznie zapakować.

Szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Święta tuż, tuż.Kiermasz świąteczny

Kiermasz świąteczny, organizowany co roku, stał się już naszą szkolną tradycją.
W tym roku odbył się on 10 grudnia 2019 r. Stał się okazją do zatrzymania się w przedświątecznej krzątaninie i spędzenia kilku miłych chwil w towarzystwie przyjaciół, przy dźwięku kolęd, w pięknym otoczeniu.

Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było zakupić własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe, takie jak bombki, choinki, aniołki, czapki Mikołaja, świeczki, wieńce adwentowe, stroiki, a także wspaniale ozdobione i pachnące pierniki oraz kartki świąteczne.

Kiermasz wzbudził duże zainteresowanie zarówno rodziców, jak i dzieci. W stołówce szkolnej można było skosztować przepysznych domowych wypieków oraz miło spędzić czas przy kawie i herbacie.

Dzięki hojności i zaangażowaniu rodziców udało nam się zebrać pokaźną kwotę, która została przekazana na cele szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszej akcji.

Wizyta studentów Politechniki Koszalińskiej w klasie 1 d

Dnia 10 grudnia 2019 r. klasa 1 d gościła studentów Politechniki Koszalińskiej, którzy przyszli, aby pomóc nam w wykonaniu kartek świątecznych na kiermasz bożonarodzeniowy.

Kolorowe kartki, naklejki, brokat, pieczątki, dziurkacze z przeróżnymi wzorami to tylko niektóre z atrakcji naszych zajęć.
Po warsztatach uczniowie otrzymali lizaki - reniferki, które własnoręcznie wykonali studenci.

Serdecznie dziękujemy studentom i ich opiekunce mgr Pani Dorocie Nadowskiej za ciekawe i atrakcyjne zajęcia.
Liczymy na kolejne owocne spotkania.


Świąteczny dzień w klasie 1 d

Dnia 6 grudnia w klasie 1 d odbył się mikołajkowo - świąteczny dzień.

Uczniowie ustroili choinkę własnymi bombkami, lampkami i łańcuchami.
Po powrocie z przerwy zauważyli zmianę w wystroju sali. Pod udekorowaną choinką znalazły się prezenty mikołajkowe dla każdego pierwszoklasisty.
Wrażeń nie było końca... Jeszcze tego samego dnia klasa 1 d stworzyła z masy porcelanowej i wykrojonych, okrągłych drewienek własne ozdoby na choinkę, które były przygotowywane na świąteczny kiermasz.

Mikołajkowe warsztaty plastyczne

Uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą wybrały się na mikołajkowe warsztaty plastyczne na Politechnikę Koszalińską.
Zajęcia poprowadziła pani Dorota Nadowska wraz ze swoimi studentami.

Dzieci wykonały świąteczne kartki, odwiedziły pomieszczenie, w którym mogły zobaczyć, jak pracują drukarki 3d oraz udały się na aulę dla studentów.
Radości było co niemiara. Każdy z uczestników warsztatów został obdarowany słodkim i kolorowym upominkiem zrobionym przez studentów.
Na pewno tam jeszcze wrócimy.
Wizyta ratowników z PCK w Koszalinie

03 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 23 odbyło się spotkanie uczniów klasy 8a z ratownikami PCK w Koszalinie.

Spotkanie miało na celu kształtowanie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Zostały przedstawione uczniom sposoby udzielania pierwszej pomocy, a także zasady postępowania przy złamaniach, poparzeniach i zadławieniach. Uczniowie poznali kolejność udzielania informacji służbom ratunkowym oraz utrwalili numery alarmowe.
Mieli również okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce uczestnicząc w ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy.

Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, jak również wdrażania młodzieży do pomocy potrzebującym.
Spotkanie zorganizowała pani Katarzyna Hinc.
Przedświąteczne przygotowania w 1b

Aby przybliżyć dzieciom świąteczny czas klasa 1 b razem z wychowawcą odwiedziła "Magiczny Zakątek Świata".

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak powstają tradycyjne polskie pierniki.
Samodzielnie uformowały i upiekły pierniki, a następnie ozdobiły lukrem, który razem z panią Marzenką zrobiły.

Lekcja matematyki przydała się przy liczeniu łyżeczek cukru! Po upieczeniu, dekorowaniu i degustacji pierników można było wspólnie pośpiewać kolędy przy akompaniamencie gitary.
Na sam koniec warsztatów dzieci samodzielnie zapakowały pierniczki, które zostały zabrane do domu.

Wycieczka do Wielkiej Krainy Elfów w Gdańsku

29 listopada 2019 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Wielkiej Krainy Elfów w Gdańsku, w której udział wzięły klasa 2a, 2b, 3a i 3b wraz ze swoimi opiekunami.

Każde dziecko chce poznać Świętego Mikołaja. To jedna z ulubionych baśniowych postaci. By zobaczyć się z przybyszem z dalekiej Laponii, należało najpierw pomóc elfom w stawieniu czoła 10 wyzwaniom.

Podczas wspólnych, ponad dwugodzinnych harców przy wszystkich atrakcjach, uczestnicy zapoznali się z niezwykłą historią.
Była ona motywem przewodnim dla całej zabawy. Atrakcjami, które towarzyszyły uczestnikom podczas pobytu w fabryce, były aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne.
Zmagania zostały zwieńczone spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który osobiście wręczył każdemu dziecku dyplom i pamiątkę z jego Wielkiej Fabryki.

Dodatkowo, po dwuipółgodzinnej przygodzie z elfami i Świętym Mikołajem, dzieci czekały zajęcia z malowania bombek.


Pasowanie na ucznia

27. i 28. listopada 2019 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

Przepiękna oprawa, eleganckie stroje, birety, wreszcie: pierwszy raz ubrane mundurki... wszystko to stanowiło zaledwie tło dla niepowtarzalnej, wzruszającej i radosnej atmosfery tych dni.

Nasze pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, dumnie zaśpiewały hymn narodowy i "Marsz Lotników", a przede wszystkim złożyły uroczystą przysięgę.
Pan dyrektor i pani wicedyrektor nie kryli radości podczas tradycyjnego pasowania za pomocą wielkiej kredki, zaś łez wzruszenia rodziców i bliskich nikt by nie zliczył.

Po oficjalnych obchodach świeżo pasowani uczniowie wraz z dumnymi wychowawczyniami udali się do sal, gdzie dostali upominki i tort-niespodziankę.
Kochane pierwszaki, witamy w rodzinie SP 23!

Wychowawcy klas: p. Marta Stebnicka, p. Monika Kowalczyk, p. Ewa Rachwalska, p. Kamila Chyła
Akcja charytatywna dla Julki Matejko

W dniach od 12 do 25 listopada odbywała się w naszej szkole zbiórka pieniędzy na operację kręgosłupa dla Julii Matejko - uczennicy szkoły spod Koszalina.

W tym czasie wielu uczniów klas IV - VIII zbierało pieniądze do puszek podczas lekcji, przerw i imprez szkolnych.
W sumie uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły uzbierali 666,96 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w to przedsięwzięcie oraz za wszystkie środki przekazane na ten cel.
Akcję zainicjowały i przeprowadziły p. Barbara Borucka oraz p. Beata Piwar-Borowska.

Pierwsza pomoc

Dnia 20.11.2019 roku klasa 1 d uczestniczyła w spotkaniu z ratownikami, którzy przypomnieli nam, dlaczego powinniśmy udzielać pierwszej pomocy i jak możemy to zrobić.

Uczniowie chętnie odpowiadali na nawet najtrudniejsze pytania ratowników. Każdy mógł aktywnie uczestniczyć w zajęciach i spróbować udzielić pierwszej pomocy koledze / koleżance.
Uwielbiamy taką formę zajęć, dlatego też z pewnością nie będą to nasze ostatnie ćwiczenia.
UNICEF - WORLD CHILDREN'S DAY

20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Aby uczcić ten dzień i pokazać, że prawa dziecka są dla nas ważne, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji UNICEF #GoBlue.
Znakiem rozpoznawczym UNICEF-u jest kolor niebieski, dlatego tego dnia wszyscy przyszliśmy do szkoły ubrani w tym kolorze. Wszystkie dzieci wzięły udział w dyskusji na temat praw dziecka a na boisku szkolnym symbolicznie wypuściliśmy w niebo niebieskie balony na znak jedności i solidarności ze wszystkim dziećmi na całym świecie.
Tydzień później przedstawiciele klas wykonali plakaty dotyczące praw dziecka oraz nakręcili film przedstawiający wybrane prawo.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, plakatów oraz filmów z akcji #GoBlue.
Programowanie

W dniu 19 listopada 2019r. klasa 1b wraz z wychowawcą panią Moniką Kowalczyk oraz wychowawcą świetlicy mogła aktywnie uczestniczyć w zajęciach pt. "Robotyka dla dzieci" organizowanych przez galerię Emka w Koszalinie.

Zajęcia polegały na konstruowaniu najprawdziwszych robotów przy pomocy specjalnie do tego zaprojektowanych klocków. Zajęcia z robotyki to przede wszystkim świetna zabawa połączona z nauką.
Na koniec zajęć prowadząca zrobiła wyścigi zbudowanym robotom.

Zajęcia były nagrodą za wygraną w szkolnym konkursie na najciekawsze zdjęcie klasowe.Wizyta w Muzeum

Dnia 12 listopada 2019r. mimo niesprzyjającej pogody uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą panią Moniką Kowalczyk oraz panią Aliną Adamczewską wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wody w Koszalinie.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat zanieczyszczeń wody, sposobów oszczędzania wody, ale także zobaczyły m.in. historyczne już urządzenia, ryciny, mapy, zdjęcia i opracowania techniczne, fragment drewnianej rury wodociągowej sprzed blisko trzech wieków, odwzorowaną zabytkową fontannę oraz kolekcję starych wodomierzy.

Na zakończenie prelekcji każde dziecko wyszło z drobnym upominkiem.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie tworzący naszą szkolną społeczność nie zapomnieli o polskich bohaterach walczących o wolność i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej.

9 listopada 2019 r., a więc dwa dni przed 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, mury Szkoły Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich przepełniły patriotyczne nastroje, a nacechowana miłością do ojczyzny postawa dzieci i młodzieży została doceniona także na forum miasta.

Sygnał do rozpoczęcia obchodów dał uczeń klasy 6A, Mateusz Nagórka, który, prezentując swoje wokalne umiejętności w utworze "My, Pierwsza Brygada", zasłużył na uznanie komisji X Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Polskę", otrzymując w efekcie wyróżnienie za swój porywający występ.

Pieśń o bohaterskich czynach Legionów Polskich w wykonaniu Mateusza można było usłyszeć także podczas szkolnych obchodów Dnia Niepodległości.
Przedstawienie przygotowane przez panie Agnieszkę Chodalską, Alinę Adamczewską, Renata Piechowska, Alicję Wilk oraz pana Wojciecha Jaśkiewicza stanowiło połączenie lekcji historii i muzyki, dzięki czemu nie zabrakło ani podniosłego słowa o przeszłości, ani kolejnych muzycznych popisów prezentowanych zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczniów.

Uroczystość zwieńczyło wspólne wykonanie "Mazurka Dąbrowskiego", na które o godzinie 11:11 stawiły się wszystkie klasy.
Miłość do ojczyzny i poszanowanie jej tradycji nie stanowią dla naszych podopiecznych jedynie precedensu, a ich zaangażowanie w krzewienie patriotyzmu dało się zaobserwować także poza szkołą.

Natalia Matusiak z klasy 8A nie miała sobie równych w Konkursie Wokalno-Artystycznym "Kochamy Polskę" organizowanym w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie pod patronatem prezydenta miasta, pana Piotra Jedlińskiego, a Mateusz Nagórka ponownie zaprezentował "Pierwszą Brygadę" - tym razem podczas koncertu chóru Frontowe Drogi, który odbył się w Centrum Kultury 105 w Koszalinie.Na pomoc zwierzakom

8 listopada zakończyliśmy zbiórkę karmy, kocyków, zabawek, żwirku dla kotów i psów z Fundacji "Na pomoc zwierzakom z Tereską".

Wszystkie zebrane rzeczy przekazaliśmy do Centrum Wolontariatu w Koszalinie, które pośredniczy w akcji. Stamtąd dary trafią do potrzebujących zwierzaków.

W naszej szkole akcję zorganizowała p. pedagog Beata Piwar - Borowska z pomocą uczennic klasy VI - Zuzi Kapszewicz i Julii Majewskiej oraz p. Moniki Kowalczyk z uczniami klasy Ib.ŚNIADANIE DAJE MOC

8 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji - "Śniadanie daje moc".

W klasie 2C zaangażowali się rodzice, którzy kupili odpowiednie produkty.
Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki, sałatki, surówki, szaszłyki owocowe oraz świeżo wyciskane soki.
Tak niewiele potrzeba, aby już od najmłodszych lat zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania.

Podczas wspaniałej zabawy można edukować i pobudzać dzieci do samodzielnego przygotowania zdrowych posiłków.A w klasie 1d i 1b wyglądało to tak:
Uczniowie klasy 2C w Muzeum Wody

7 listopada uczniowie klasy 2C wraz z wychowawczynią odwiedzili Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie.

Wizyta odbyła się pod hasłem "Nie wyrzucam śmieci do sieci".
Dzieci w ramach tej akcji dowiedziały się, co należy robić, a czego nie, aby oddychać czystym powietrzem i pić z kranu zdrową wodę pochodzącą z głębi ziemi.

Odpady budowlane, rozpuszczalniki, smary, tłuszcze posegregowane powinny trafić do odpowiednich pojemników, a nie do rur kanalizacyjnych. To nie tylko problem ekologiczny, ale także wzrost kosztów konserwacji i napraw infrastruktury.

Należy pobudzić dzieci do myślenia i od najmłodszych lat uczyć segregacji śmieci i świadomości, w jakim mieście chcą żyć.
Wszystkim nam leży na sercu dbałość o środowisko naturalne, dlatego tak ważna jest edukacja. Pragniemy przez tę akcję sprawić, że woda w naszym regionie będzie czystsza. Wdrożone nawyki już w wieku przedszkolnym i szkolnym zaowocują w przyszłości.

Jakich dokonamy wyborów, takie środowisko zostawimy kolejnym pokoleniom. Zadbamy w ten sposób o nasze zdrowie i bezpieczeństwo sanitarne.
Ziemia to jedyna planeta, którą zamieszkujemy, warto więc o nią dbać i dać jej oraz sobie samemu dłuższe życie.Ósmoklasiści na wykładzie o Irenie Sendlerowej

"Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!"

(I.Sendlerowa)

6 listopada 2019 r. uczniowie klasy 8a wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską udali się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, aby uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii.

Pani Cecylia Judek - wieloletni pracownik Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Bibliotekarz Roku 2017 - przybliżyła uczniom sylwetkę niezwykłej osoby, jaką była Irena Sendlerowa.
Bohaterka ta podczas II wojny światowej, działając w konspiracji, a także w strukturach Rady Pomocy Żydom "Żegota", prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Ocaliła prawdopodobnie około 2 500 dzieci, co było heroicznym wyczynem, lecz ona wciąż twierdziła: "Żałuję tylko jednej rzeczy - mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci".

Za zasługi z czasów II wojny światowej otrzymała w 1965 roku tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Uczniowie dowiedzieli się także, że w 1999 roku nauczyciel Norman Conard z Uniontown w stanie Kansas zachęcił grupę swoich uczennic do napisania sztuki teatralnej pt. Life in a Jar (pol. Życie w słoiku). Jej tytuł nawiązuje do sposobu, w jaki w 1944 Irena Sendlerowa i Jadwiga Piotrowska ukryły kartotekę uratowanych żydowskich dzieci, dzięki czemu po wojnie dowiedziały się one o swoich rodzinach.
Przedstawienie oparte na faktach z życiorysu Ireny Sendlerowej wystawiono wiele razy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Polsce. Zdobyło ono duży rozgłos w mediach amerykańskich i doprowadziło do powstania fundacji "Life in a Jar" promującej postawę głównej bohaterki.

Spotkanie w bibliotece było okazją do zastanowienia się nad tym, jakie wartości są ważne we współczesnym świecie, nad swoimi celami i postawami.

Pani Cecylia Judek w bardzo poruszający sposób zachęcała do snucia refleksji nad sobą, do pamiętania o słowach Ireny Sendlerowej: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem".Dzień Postaci z Bajek

5 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Postaci z Bajek.

Z tej okazji został zorganizowany konkurs kostiumowy dla klas 1-3. Każdy z uczestników i ich wychowawców miał za zadanie przebrać się za swojego ulubionego bohatera z bajki.
W konkursie oceniane były kreatywność wykonania kostiumu, szczegółowe akcesoria bohatera, możliwość rozpoznania bohatera.

Wygranych wybierała specjalnie powołana komisja składająca się z uczniów klasy 8. Decyzje były podejmowane podczas zaciętych dyskusji - niewątpliwie komisja miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie stroje zasługiwały na uznanie.
Jednakże w każdej klasie znalazł się wygrany!

W tym roku nagrodzeni zostali: Jelonek, Indianka, Tygrysek, SpongeBob, Księżniczka, Księżniczka Nocy i Super Mario.

Wygranym jeszcze raz gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie!
Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne edycje naszego konkursu.
Zajęcia z edukacji żywieniowej

Dnia 4-5 listopada 2019 r. w klasie 3a i 3b odbyły się zajęcia z edukacji żywieniowej prowadzonej przez osoby wykwalifikowane - dietetyków, w ramach programu "Zdrowo jesz, lepiej żyjesz" dla klas 3 szkoły podstawowej.

Pierwszym podjętym tematem była piramida żywienia, rola przetworów mlecznych i zbożowych w diecie dziecka, warzywa i owoce - dlaczego należy je spożywać? Rola posiłków w ciągu dnia, I i II śniadanie i jego wpływ na nasze samopoczucie.

Drugiego dnia zajęć uczniowie odczytywali i interpretowali informacje umieszczone na opakowaniach produktów spożywczych, rozmawiali o wpływie żywności wysoko przetworzonej na nasze zdrowie, a także o skutkach nieprawidłowego odżywiania.

Na koniec uczniowie przygotowali z warzyw i owoców zdrowe i pożywne szaszłyki, którymi "zajadali" się ze smakiem wszyscy uczestnicy zajęć.

Kiermasz ciast

5 listopada w naszej szkole odbył się kiermasz ciast i ciasteczek.

Inicjatorką tego przedsięwzięcia była p. pedagog Beata Piwar-Borowska, która zaangażowała do pomocy wychowawców klas, a oni z kolei zachęcili do wparcia tej inicjatywy rodziców.
W efekcie tej niezwykle udanej współpracy mogliśmy przeprowadzić kiermasz.
Rodzice upiekli ponad pięćdziesiąt ciast, ciasteczek, porcji babeczek. Dostarczyli także napoje, kawę, herbatę, kubeczki, talerzyki, serwetki, widelczyki.
Zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Podczas przerw przeróżne smakołyki mogli kupować uczniowie. Po południu zorganizowaliśmy także kawiarenkę dla rodziców przychodzących na zebranie.
Stoisko z wypiekami było bezustannie oblegane, zarówno przez dzieci, jak i rodziców, jednak dzielni uczniowie szóstych klas, którzy sprzedawali łakocie, znakomicie poradzili sobie z jego obsługą, pod czujnym okiem pani pedagog.
Po południu mogli liczyć także na wsparcie kilkorga rodziców, którzy zgłosili chęć pomocy przy kiermaszu.

Dzięki tej sprawnie przeprowadzonej akcji zebraliśmy 3186,62 zł. Będziemy mogli przeznaczyć tę kwotę na zagospodarowanie kącika wypoczynkowo-czytelniczego na holu na II piętrze. Czekamy na ciekawe projekty!


Ib w teatrze

Uczniowie klasy 1b wybrali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego na przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia".

Podczas spektaklu dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu, odpowiadać na pytania zadawane przez aktorów.
Przedstawieniu towarzyszyły różne emocje, takie jak strach czy radość.

Z pewnością będziemy korzystać z takiej formy edukacji.
1d w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym

Dnia 29.10.2019 roku klasa 1 d odwiedziła Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
Przybyliśmy do teatru na spektakl pt. "Jaś i Małgosia".

Przypomnieliśmy sobie, jak korzystać z obiektów kultury. Spektakl wywołał różne odczucia, m.in. szczęście, podziw, zakłopotanie, zdziwienie.
Wszyscy uczniowie dobrze się bawili i przyznali, że z pewnością tu wrócą.
Konkurs fotograficzny "Nasza Klasa"

konkurs-foto

W październiku w naszej szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny "Nasza Klasa".

W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VIII.

W wyniku głosowania pierwsze miejsce zajęła klasa I b. Nagrodą za pierwsze miejsce jest wyjście do galerii Emka na zajęcia z robotyki.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz wychowawcom za zaangażowane i udział w konkursie.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.Wizyta w MPS w Koszalinie

Klasa 1a oraz 1b miały niebywały zaszczyt być gośćmi w Koszalińskim MPS podczas otwarcia pierwszej w regionie pszczelarni.

Wycieczce towarzyszyła lekcja poświęcona pszczołom. Dzieci dowiedziały się bardzo wiele od pszczelarza na temat pszczół.
Pytań było co niemiara, a co niektórzy nawet udzielili pierwszego w życiu wywiadu do telewizji i radia.
Na koniec prelekcji dzieci dostały pyszny słoiczek miodu oraz kosmetyki. Lubimy takie lekcje.VIII JESIENNY RAJD PIESZY DOLINĄ RADWI,
CHOTLI I CHOCIELI

W sobotę 26 października br. dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w pieszym rajdzie organizowanym przez PTTK.

Wędrowaliśmy szlakiem o łącznej długości 8 km, który ma swój początek w Mostowie i prowadzi przez Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" .
Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć wiele urokliwych miejsc. Rajd zakończył się w Szkółce Nadleśnictwa Bobolice we Wrzosowcu, gdzie czekała na nas ciepła, pyszna zupa oraz ognisko.

Podczas rajdu dzieci uczestniczyły w spotkaniu z archeologiem oraz leśnikami z Nadleśnictwa Bobolice. Później był czas wolny na odpoczynek i zabawę.
Dzieci wzięły udział w konkursie przyrodniczym. Serdecznie gratulujemy Sarze Meyer za zajęcie I miejsca oraz Michałowi Marciszonkowi za zajęcie III miejsca w konkursie przyrodniczym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejną wyprawę.

Przyjaciele zwierząt

18 października 2019 r. klasa 6b miała niezwykłych gości.
Zawitała do nas pani Bogumiła Tiece wraz z Muszką - uroczym pieskiem.

P. Bogumiła Tiece jest inspektorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przybliżyła nam różne aspekty swojej pracy. Opowiedziała, w jak skandalicznych warunkach żyją niektóre zwierzęta. Zwróciła naszą uwagę na pseudohodowle, których właściciele, myśląc wyłącznie o swoim zysku, nie zważają na dobro hodowanych psów.
Pani Tiece zaprezentowała nam wstrząsające zdjęcia i kilka krótkich filmików obrazujących haniebne sposoby traktowania zwierząt. Dzięki temu jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, że trzeba reagować na wszelkie przejawy brutalności.

Przez całą lekcję towarzyszyła nam Muszka, która chętnie się z nami bawiła. To jeden z piesków uratowanych przez p. Tiece.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, dostaliśmy także w prezencie bransoletki z napisem "Przyjaciel zwierząt".

Było to bardzo pouczające spotkanie.Wizyta klasy 1 d w Muzeum Wody

17.10.2019 roku chęć poznania miejsca, jak również ciekawość tego, co może wypływać z koszalińskich wodociągów zaprowadziła klasę 1 d do Muzeum Wody.

Wzięliśmy udział w projekcie "Nie wrzucaj śmieci do sieci". Zwiedziliśmy obiekty należące do koszalińskich wodociągów. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się, co robić, aby nie zanieczyszczać wody.
Poznaliśmy również nowe sposoby na oszczędzanie wody. Każdy z uczniów miał okazję zakręcić kołem wodnej fortuny, obejrzeć zabytkowe akcesoria i przedmioty używane do oczyszczania i transportowania wody. Pod koniec wizyty, każdy pierwszoklasista mógł złożyć swój podpis w księdze pamiątkowej.2C z wizytą w Koszalińskiej Bibliotece Wojewódzkiej

17 października 2019 r. 2C wraz z wychowawczynią udała się na lekcje biblioteczną pt. "Pisarze i ich pupile".

W sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej dzieci wysłuchały prezentacji.
Dowiedziały się, jakie zwierzęta mieli słynni pisarze. Okazało się, że Henryk Sienkiewicz miał psa Sabę, ulubieńcem Tove Jansson - autorki "Muminków" - był kotek, a Julian Tuwim - uwielbiał swojego pieska Dżońcio.
Jeszcze wielu innych pisarzy traktowało zwierzątka jako wiernych przyjaciół.

Następnie pani Ania - bibliotekarka oprowadzała drugoklasistów po magazynach biblioteki.
Na regałach znajdował się bogaty i fascynujący księgozbiór.
Wizyta w KBP bardzo nam się podobała.
Lekturki spod chmurki

Klasa 2C zakończyła moduł 1. Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego pt. "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki".

Podczas tego projektu wiele się działo. Do książki Astrid Lindgren pt. "Dzieci z Bullerbyn" zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia. Zaprosiliśmy rodziców i babcie uczniów do czytania dzieciom lektury.
Ponadto byliśmy w bibliotece, gdzie robiliśmy projekt zagrody. Uszyliśmy poduszeczki - chmurki. Wykonaliśmy również piękne lekturniki.
Zrobiliśmy swoich przyjaciół - czytusie z plasteliny, które umilały nam czas podczas czytania.
A na koniec dzieci wykonały kukiełki bohaterów dzieci z Bullerbyn.

Wszyscy się bardzo dobrze przy tym bawiliśmy.Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym

15.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym dziewcząt.
W zawodach wzięło udział 6 szkół, najlepsza szkoła awansowała do zawodów wojewódzkich.

Natomiast 22.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym chłopców.
W zawodach wzięło udział 7 szkół, najlepsza szkoła awansowała do zawodów wojewódzkich.

Organizatorem tych zawodów był SZS w Koszalinie, z jego ramienia zawody te przeprowadził nauczyciel naszej szkoły Andrzej Wąsowicz.

Najlepsza trójka szkół w powiecie w tenisie stołowym dziewcząt:

1. II LO
2. I LO
3. ZS nr 8

Najlepsza trójka szkół w powiecie w tenisie stołowym chłopców:

1. V LO
2. ZS nr 7
3. I LO
Dzień Edukacji Narodowej

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

(Jan Paweł II)

14 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.

Z tej okazji pod opieką pani Anny Sosnowskiej i pani Marty Stebnickiej został przygotowany uroczysty apel, na który zaproszono grono pedagogiczne, pracowników administracji oraz obsługi, a także emerytowanych nauczycieli i innych pracowników naszej szkoły.

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej występowali wraz ze starszymi koleżankami i kolegami z siódmej i ósmej klasy.
Mieliśmy okazję podziwiać popisy wokalne, a także znakomitą grę aktorską. Z uwagą wysłuchaliśmy każdej roli.
Momentami było nam do śmiechu, ale niektóre fragmenty przedstawienia skłaniały raczej do refleksji. Słodko-gorzkie przedstawienie można z pewnością uznać za ciekawe i udane.

W podziękowaniu za wytężoną pracę wiele osób otrzymało Nagrodę Dyrektora, a kilkoro nauczycieli - Nagrodę Prezydenta.
W gronie wyróżnionych przez prezydenta Piotra Jedlińskiego znaleźli się: p. dyrektor Przemysław Jaśkiewicz, p. wicedyrektor Agnieszka Pera, a także p. Andrzej Wąsowicz.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi składamy ogromne podziękowania za codzienny trud.
Życzymy Państwu, aby praca dawała Państwu wiele satysfakcji, aby zawsze mieli Państwo poczucie, iż jest ona ważna i doceniana!BohaterON - włącz historię!

Już po raz drugi z inicjatywy opiekuna SU p. Anetty Borsuk nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji BohaterON - włącz historię! mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku.

Projekt miał za zadanie edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Tym razem jednak nie wysyłaliśmy kartek papierowych, tylko elektroniczne.

Uczniowie podczas zajęć z informatyki wybierali postać, do której chcieli skierować ciepłe i wzruszające słowa i redagowali przepiękne życzenia.

Dziękujemy za włączenie się do akcji. Na pewno w przyszłym roku weźmiemy w niej udział.

Wesoła chemia

4 października uczniowie klasy 2C uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pobudzających wyobraźnię i rozwijających zainteresowanie naukami ścisłymi.
Tym razem były to zajęcia pn. "Wesoła chemia".

Wykorzystując szkło laboratoryjne i obecne w każdym domu substancje, dzieci wykonywały fascynujące doświadczenia, które na długo zapadną w ich pamięci.
2 c podziwia "Calineczkę"

3 października 2019 r. wybraliśmy się całą klasą do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego na spektakl pt. "Calineczka".

Dzieci mogły skonfrontować swoje wyobrażenia po lekturze baśni z przedstawieniem teatralnym.
Na twarzach uczniów podczas oglądania występu aktorów malowały się zdumienie i radość.

Po spektaklu zaproszono dzieci do garderoby. Tam mogły dotknąć i przymierzyć nakrycia głowy, w których występowali aktorzy.
Było to dla drugoklasistów niezwykłe wydarzenie.
Dzień Chłopaka

30 września dziewczynki z klasy 1b wraz z wychowawcą panią Moniką Kowalczyk zorganizowały dla chłopców niezapomniane atrakcje z okazji Dnia Chłopaka.

Przygotowały prezenty, złożyły życzenia i głośno odśpiewały "Sto lat".
Emocji było bez liku, a chłopcom na pewno ten dzień zostanie na długo w pamięci.
Ku zaskoczeniu pana Janusza nawet nasz szkolny woźny został obdarzony podarunkiem od dziewczynek z klasy 1b.6 b w Krainie Łagodności

Niech zakwita, niech oczyszcza, niech kształt nada
Temu, co w nas tkwi gdzieś na dnie samym
Niech się wznosi, niech się wznosi
Aż zabłyśnie tęczą
Do krainy łagodności bramą.

(Wojtek Bellon Pieśń łagodnych)


26 i 27 września 2019 r. uczniowie klasy 6 b wraz z panią Agnieszką Chodalską oraz wychowawczynią, panią Ewą Wrzołek-Bielińską udali się do miejscowości Stołpie, do Krainy Łagodności.

To przepiękne miejsce urzekło nas swoją malowniczością i spokojem. Niegdyś mieściła się tam prawdziwa leśniczówka, a dziś pani Barbara Klemba zapewnia gościom wspaniały relaks w głębi lasu.

Wycieczkę zaczęliśmy od grzybobrania. Zbieraliśmy grzyby, a pani Basia podawała nam ich nazwy, pokazywała, jak odróżnić jadalne od trujących. Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się zebrać tak wspaniałe okazy.
Po krótkiej wędrówce dotarliśmy do leśniczówki. Zostaliśmy uraczeni przepysznym poczęstunkiem, m.in. świeżym chlebem prosto z pieca, a potem przystąpiliśmy do zabawy pn. "Tropiciele".

Świetnie nam szło wykonywanie wszystkich zadań, choć niektóre były dość zabawne... Po obiedzie zobaczyliśmy, na czym polegają "gorące kołeczki" i "szalone kręciołki", przeciągaliśmy linę, bawiliśmy się w chowanego, graliśmy w piłkę i tak... aż do kolacji.
Po kolacji czekało na nas jeszcze ognisko, przy którym niektórzy snuli bardzo ciekawe opowieści.
Po wspaniale przespanej nocy: zjedliśmy pyszne śniadanie, jeszcze chwilę pobyliśmy w Krainie Łagodności i pełni miłych wrażeń wróciliśmy do Koszalina. Bawiliśmy się cudownie!
XIX Zachodniopomorski Festiwal Nauki

26 września uczniowie klasy IVA z wychowawczynią, panią Joanną Kalman, wybrali się na Politechnikę Koszalińską, gdzie uczestniczyli w XIX Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki.

Festiwalowe spotkania dostarczyły nam wielu niezwykłych wrażeń. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji historycznej Bałtyckiego Stowarzyszenia Historycznego "PERUN".
Panowie opowiadali o wojnie i pokazali nam broń z tamtych czasów.
Najwięcej czasu spędziliśmy na Wydziale Elektroniki i Informatyki, oferta tego wydziału była bardzo bogata. Można było zobaczyć wiele eksperymentów i wysłuchać interesujących wykładów, np. o tym, na czym polega sterowanie prędkością obrotową przy użyciu transformatora oraz sygnału czy jakie jest zastosowanie kamery termograficznej.
Na Wydziale Technologii i Edukacji mieliśmy okazję zobaczyć pracę robotów przemysłowych i robotów mobilnych. Bardzo duże zainteresowanie, szczególnie chłopców, wzbudził pokaz bezzałogowych maszyn zdalnie sterowanych - dronów.
Przekonaliśmy się również, że bakterie są wszędzie. Oglądaliśmy je pod mikroskopem w dużym powiększeniu. Teraz już rozumiemy, dlaczego należy często myć ręce.

Na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcia w fotobudce, śmiechu było że hej.
Trzy godziny minęły bardzo szybko, musieliśmy wracać do szkoły.-----------------------------------------------------------------------------------------

Klasa IIC wraz z wychowawczynią, panią Anną Górską, również wybrała się na Politechnikę Koszalińską.
Tematem, który zainteresował drugoklasistów, były wyzwania robotów Lego. Dzieci mogły sterować tymi robotami.
Sprawiło im to wiele radości, a ponadto zabawa została połączona z nauką i wykorzystaniem umiejętności logicznego myślenia.

Skupienie i zadowolenie towarzyszyło wszystkim uczniom.
Byli oni również na pokazie wytrzymałości materiałów, które ulegały zgniataniu przez odpowiednie urządzenie.
Zdziwienie malowało się na twarzach dzieci, kiedy duże przedmioty pod wpływem nacisku stawały się zupełnie małe.

To był bardzo miło spędzony czas.-----------------------------------------------------------------------------------------

Klasa I d odwiedziła Kampus Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich, aby wziąć udział w Pikniku Naukowym.
Pierwszoklasiści poznali budynki Politechniki Koszalińskiej, a także mieli okazję poznać efektowne doświadczenia fizyczne.

Każdy ochotnik mógł wykonać wybrane doświadczenie pod opieką opiekuna.
Zapraszamy do fotorelacji.


Zawód dziennikarz

O cechach dobrego dziennikarza, jego możliwościach i przede wszystkim o swojej ogromnej pasji opowiedział nam pan Paweł Leśny - dziennikarz i prezenter sportowy TV MAX Koszalin, który 26 września był gościem klasy 2a i 2b.

Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, na czym polega zawód dziennikarza, jak wygląda profesjonalny sprzęt telewizyjny i jak należy się nim posługiwać się.
Ciekawe były informacje o tym, w jaki sposób należy przeprowadzać dobry wywiad.

Dziękujemy za interesujące i pełne emocji spotkanie.Pierwsza pomoc

Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy 1 b, którzy razem ze swoim wychowawcą brali udział w warsztatach pierwszej pomocy.
Uczniowie bardzo chętnie i odważnie uczestniczyli we wszystkich ćwiczeniach.


Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

20 września 2019 r. dziewczyny z 6 b zdopingowane przez wychowawczynię wybrały się wraz z p. Barbarą Borucką pod koszaliński ratusz, by wziąć udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Tuż przed szczytem ONZ w Nowym Jorku, który miał miejsce kilka dni po proteście - 23 września, na całym świecie odbywały się manifestacje, zwracające uwagę na pogłębiający się kryzys klimatyczny.
Młodzi ekolodzy chcieli przeprowadzić akcję protestacyjną także w wielu miastach Polski. Ogólnoświatowy "Protest Tysięcy Miast" odbył się m.in. w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Opolu, Białymstoku czy Szczecinie, a także w Koszalinie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wypracował sześć głównych postulatów. Domaga się w nich m.in. powołania eksperckiej i niezależnej Rady Klimatycznej, ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego oraz podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Klasa 2C w bibliotece

Dnia 18 września klasa 2C wraz z wychowawczynią, p. Anną Górską, wybrała się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Tematem spotkania w bibliotece było okazywanie emocji.

Dzieciom często towarzyszą różne uczucia, które nie zawsze potrafią nazwać. Drugoklasiści w ramach ćwiczeń mieli okazać swoją złość, miłość, radość i inne emocje.
Pani bibliotekarka przeczytała uczniom bajkę edukacyjną na temat uczuć i - podając różne przykłady - określała ich nazwy. Następnie za pomocą rysunku dzieci wyrażały swoje emocje.

Na koniec czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka - uczniowie mogli pograć w szachy i inne gry planszowe.
Wizyta w bibliotece bardzo nam się podobała i była niezwykle pouczająca.
Wycieczka do Sierakowa Sławieńskiego

Na początku września klasa 1a oraz 1b wybrały się razem ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do Sierakowa Sławieńskiego w celu integracji zespołów klasowych.

Pogoda dopisała i uśmiechy na twarzach dzieci także. Wśród leśnej ciszy i zdrowego powierza dzieci, mogły pogłaskać i nakarmić alpaki, przejechać się traktorem, przejść tor przeszkód czy też zjeść pyszną zupę domowej roboty.
Nie obyło się bez bitwy - wyjątkowej bitwy, bo bitwy sianem. Żal było wracać do szkoły.Drugoklasiści w Sarbinowie

5 września 2019r. klasa 2a i 2b zagościła w nadmorskiej miejscowości Sarbinowo.
Celem wyprawy była integracja poprzez zabawę na plaży oraz... przepyszne desery lodowe w kawiarni na promenadzie.

Dziękujemy rodzicom naszej Oli - uczennicy klasy 2b - pani Karolinie i panu Przemkowi za cudowną gościnę i lodowe smakołyki.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/20202 września 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020.

Najwcześniej, o godzinie 8.30, przybyli pierwszoklasiści, później uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, a jako ostatnich prowadzący - Natalia Matusiak i Krystian Jasiecki z 8a - przywitali siódmoklasistów i ósmoklasistów.

Michał Słobodzian z klasy 8a pięknie rozpoczął uroczystość piosenką Kuby Badacha pt. "Wracam do siebie". O tym, że już po wakacjach przypomniały, recytując wiersz, Ula Łabędź i Nadia Mazurek z 8a.

Następnie wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, który zwrócił się do nauczycieli, rodziców oraz uczniów.
Szczególnie serdecznie powitał w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych oraz siódmych, dla których ten dzień był początkiem nauki w nowej szkole. Wyraził również nadzieję, że spotkanie z naszą szkołą będzie ważnym momentem w ich życiu.
Ponadto wszystkim uczniom życzył powodzenia w odkrywaniu tajników wiedzy oraz satysfakcji z osiąganych wyników. Ósmoklasistom przypomniał o czekającym na nich ważnym egzaminie. Nauczycielom życzył zaś cierpliwości oraz wytrwałości w pracy.

Na apelu dla pierwszoklasistów obecna była także pani komisarz Magdalena Marzec, która podkreśliła, jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole i poza nią.

W trakcie trwania uroczystości minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu.
Zespół wokalny - składający się głównie z uczniów klas 5a i 6b, a także kilku osób z 5b i 6a - wykonał "Marsz Lotników", byśmy w tym szczególnym momencie nie zapominali o patronach naszej szkoły.

Na zakończenie uroczystości wszystkich zgromadzonych oczarował Mateusz Nagórka z klasy 6a, żywiołowo wykonując utwór Grzegorza Hyżego pt. "Pod wiatr".
Po tym optymistycznym akcencie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Program artystyczny został przygotowany przez panią Ewę Wrzołek - Bielińską, panią Anettę Borsuk oraz pana Wojciecha Jaśkiewicza.
Słowa uznania należą się także Zofii Grembowskiej z 8a, odpowiedzialnej za obsługę sprzętu, koordynującej poczynania wokalistów i zespołu.
Wydarzenia szkolne z ubiegłych lat

Archiwum

Aktualności

Laureaci i finaliści wojewódzkich
konkursów przedmiotowych
dla uczniów gimnazjum
w roku szkolnym 2018/2019

więcej...

Laureaci i finaliści wojewódzkich
konkursów przedmiotowych
dla uczniów szkół podstawowych
w roku szkolnym 2018/2019

więcej...

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 23
im. Lotników Polskich
ul. Sportowa 19
75-503 Koszalin
tel./fax 94 345 11 54


sp23koszalin@op.pl

© Szkoła Podstawowa nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie