Menu

Ósmoklasiści na wykładzie o Irenie Sendlerowej

"Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!"

(I.Sendlerowa)

6 listopada 2019 r. uczniowie klasy 8a wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską udali się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, aby uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii.

Pani Cecylia Judek - wieloletni pracownik Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Bibliotekarz Roku 2017 - przybliżyła uczniom sylwetkę niezwykłej osoby, jaką była Irena Sendlerowa.
Bohaterka ta podczas II wojny światowej, działając w konspiracji, a także w strukturach Rady Pomocy Żydom "Żegota", prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Ocaliła prawdopodobnie około 2 500 dzieci, co było heroicznym wyczynem, lecz ona wciąż twierdziła: "Żałuję tylko jednej rzeczy - mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci".

Za zasługi z czasów II wojny światowej otrzymała w 1965 roku tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Uczniowie dowiedzieli się także, że w 1999 roku nauczyciel Norman Conard z Uniontown w stanie Kansas zachęcił grupę swoich uczennic do napisania sztuki teatralnej pt. Life in a Jar (pol. Życie w słoiku). Jej tytuł nawiązuje do sposobu, w jaki w 1944 Irena Sendlerowa i Jadwiga Piotrowska ukryły kartotekę uratowanych żydowskich dzieci, dzięki czemu po wojnie dowiedziały się one o swoich rodzinach.
Przedstawienie oparte na faktach z życiorysu Ireny Sendlerowej wystawiono wiele razy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Polsce. Zdobyło ono duży rozgłos w mediach amerykańskich i doprowadziło do powstania fundacji "Life in a Jar" promującej postawę głównej bohaterki.

Spotkanie w bibliotece było okazją do zastanowienia się nad tym, jakie wartości są ważne we współczesnym świecie, nad swoimi celami i postawami.

Pani Cecylia Judek w bardzo poruszający sposób zachęcała do snucia refleksji nad sobą, do pamiętania o słowach Ireny Sendlerowej: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem".Konkurs fotograficzny "Nasza Klasa"

W październiku w naszej szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny "Nasza Klasa".

W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VIII.

W wyniku głosowania pierwsze miejsce zajęła klasa I b. Nagrodą za pierwsze miejsce jest wyjście do galerii Emka na zajęcia z robotyki.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz wychowawcom za zaangażowane i udział w konkursie.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.VIII JESIENNY RAJD PIESZY DOLINĄ RADWI,
CHOTLI I CHOCIELI

W sobotę 26 października br. dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w pieszym rajdzie organizowanym przez PTTK.

Wędrowaliśmy szlakiem o łącznej długości 8 km, który ma swój początek w Mostowie i prowadzi przez Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" .
Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć wiele urokliwych miejsc. Rajd zakończył się w Szkółce Nadleśnictwa Bobolice we Wrzosowcu, gdzie czekała na nas ciepła, pyszna zupa oraz ognisko.

Podczas rajdu dzieci uczestniczyły w spotkaniu z archeologiem oraz leśnikami z Nadleśnictwa Bobolice. Później był czas wolny na odpoczynek i zabawę.
Dzieci wzięły udział w konkursie przyrodniczym. Serdecznie gratulujemy Sarze Meyer za zajęcie I miejsca oraz Michałowi Marciszonkowi za zajęcie III miejsca w konkursie przyrodniczym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejną wyprawę.

Przyjaciele zwierząt

18 października 2019 r. klasa 6b miała niezwykłych gości.
Zawitała do nas pani Bogumiła Tiece wraz z Muszką - uroczym pieskiem.

P. Bogumiła Tiece jest inspektorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przybliżyła nam różne aspekty swojej pracy. Opowiedziała, w jak skandalicznych warunkach żyją niektóre zwierzęta. Zwróciła naszą uwagę na pseudohodowle, których właściciele, myśląc wyłącznie o swoim zysku, nie zważają na dobro hodowanych psów.
Pani Tiece zaprezentowała nam wstrząsające zdjęcia i kilka krótkich filmików obrazujących haniebne sposoby traktowania zwierząt. Dzięki temu jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, że trzeba reagować na wszelkie przejawy brutalności.

Przez całą lekcję towarzyszyła nam Muszka, która chętnie się z nami bawiła. To jeden z piesków uratowanych przez p. Tiece.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, dostaliśmy także w prezencie bransoletki z napisem "Przyjaciel zwierząt".

Było to bardzo pouczające spotkanie.2C z wizytą w Koszalińskiej Bibliotece Wojewódzkiej

17 października 2019 r. 2C wraz z wychowawczynią udała się na lekcje biblioteczną pt. "Pisarze i ich pupile".

W sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej dzieci wysłuchały prezentacji.
Dowiedziały się, jakie zwierzęta mieli słynni pisarze. Okazało się, że Henryk Sienkiewicz miał psa Sabę, ulubieńcem Tove Jansson - autorki "Muminków" - był kotek, a Julian Tuwim - uwielbiał swojego pieska Dżońcio.
Jeszcze wielu innych pisarzy traktowało zwierzątka jako wiernych przyjaciół.

Następnie pani Ania - bibliotekarka oprowadzała drugoklasistów po magazynach biblioteki.
Na regałach znajdował się bogaty i fascynujący księgozbiór.
Wizyta w KBP bardzo nam się podobała.
Lekturki spod chmurki

Klasa 2C zakończyła moduł 1. Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego pt. "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki".

Podczas tego projektu wiele się działo. Do książki Astrid Lindgren pt. "Dzieci z Bullerbyn" zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia. Zaprosiliśmy rodziców i babcie uczniów do czytania dzieciom lektury.
Ponadto byliśmy w bibliotece, gdzie robiliśmy projekt zagrody. Uszyliśmy poduszeczki - chmurki. Wykonaliśmy również piękne lekturniki.
Zrobiliśmy swoich przyjaciół - czytusie z plasteliny, które umilały nam czas podczas czytania.
A na koniec dzieci wykonały kukiełki bohaterów dzieci z Bullerbyn.

Wszyscy się bardzo dobrze przy tym bawiliśmy.Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym

15.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym dziewcząt.
W zawodach wzięło udział 6 szkół, najlepsza szkoła awansowała do zawodów wojewódzkich.

Natomiast 22.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym chłopców.
W zawodach wzięło udział 7 szkół, najlepsza szkoła awansowała do zawodów wojewódzkich.

Organizatorem tych zawodów był SZS w Koszalinie, z jego ramienia zawody te przeprowadził nauczyciel naszej szkoły Andrzej Wąsowicz.

Najlepsza trójka szkół w powiecie w tenisie stołowym dziewcząt:

1. II LO
2. I LO
3. ZS nr 8

Najlepsza trójka szkół w powiecie w tenisie stołowym chłopców:

1. V LO
2. ZS nr 7
3. I LO
Dzień Edukacji Narodowej

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

(Jan Paweł II)

14 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.

Z tej okazji pod opieką pani Anny Sosnowskiej i pani Marty Stebnickiej został przygotowany uroczysty apel, na który zaproszono grono pedagogiczne, pracowników administracji oraz obsługi, a także emerytowanych nauczycieli i innych pracowników naszej szkoły.

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej występowali wraz ze starszymi koleżankami i kolegami z siódmej i ósmej klasy.
Mieliśmy okazję podziwiać popisy wokalne, a także znakomitą grę aktorską. Z uwagą wysłuchaliśmy każdej roli.
Momentami było nam do śmiechu, ale niektóre fragmenty przedstawienia skłaniały raczej do refleksji. Słodko-gorzkie przedstawienie można z pewnością uznać za ciekawe i udane.

W podziękowaniu za wytężoną pracę wiele osób otrzymało Nagrodę Dyrektora, a kilkoro nauczycieli - Nagrodę Prezydenta.
W gronie wyróżnionych przez prezydenta Piotra Jedlińskiego znaleźli się: p. dyrektor Przemysław Jaśkiewicz, p. wicedyrektor Agnieszka Pera, a także p. Andrzej Wąsowicz.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi składamy ogromne podziękowania za codzienny trud.
Życzymy Państwu, aby praca dawała Państwu wiele satysfakcji, aby zawsze mieli Państwo poczucie, iż jest ona ważna i doceniana!BohaterON - włącz historię!

Już po raz drugi z inicjatywy opiekuna SU p. Anetty Borsuk nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji BohaterON - włącz historię! mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku.

Projekt miał za zadanie edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Tym razem jednak nie wysyłaliśmy kartek papierowych, tylko elektroniczne.

Uczniowie podczas zajęć z informatyki wybierali postać, do której chcieli skierować ciepłe i wzruszające słowa i redagowali przepiękne życzenia.

Dziękujemy za włączenie się do akcji. Na pewno w przyszłym roku weźmiemy w niej udział.

Wesoła chemia

4 października uczniowie klasy 2C uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pobudzających wyobraźnię i rozwijających zainteresowanie naukami ścisłymi.
Tym razem były to zajęcia pn. "Wesoła chemia".

Wykorzystując szkło laboratoryjne i obecne w każdym domu substancje, dzieci wykonywały fascynujące doświadczenia, które na długo zapadną w ich pamięci.
2 c podziwia "Calineczkę"

3 października 2019 r. wybraliśmy się całą klasą do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego na spektakl pt. "Calineczka".

Dzieci mogły skonfrontować swoje wyobrażenia po lekturze baśni z przedstawieniem teatralnym.
Na twarzach uczniów podczas oglądania występu aktorów malowały się zdumienie i radość.

Po spektaklu zaproszono dzieci do garderoby. Tam mogły dotknąć i przymierzyć nakrycia głowy, w których występowali aktorzy.
Było to dla drugoklasistów niezwykłe wydarzenie.
6 b w Krainie Łagodności

Niech zakwita, niech oczyszcza, niech kształt nada
Temu, co w nas tkwi gdzieś na dnie samym
Niech się wznosi, niech się wznosi
Aż zabłyśnie tęczą
Do krainy łagodności bramą.

(Wojtek Bellon Pieśń łagodnych)


26 i 27 września 2019 r. uczniowie klasy 6 b wraz z panią Agnieszką Chodalską oraz wychowawczynią, panią Ewą Wrzołek-Bielińską udali się do miejscowości Stołpie, do Krainy Łagodności.

To przepiękne miejsce urzekło nas swoją malowniczością i spokojem. Niegdyś mieściła się tam prawdziwa leśniczówka, a dziś pani Barbara Klemba zapewnia gościom wspaniały relaks w głębi lasu.

Wycieczkę zaczęliśmy od grzybobrania. Zbieraliśmy grzyby, a pani Basia podawała nam ich nazwy, pokazywała, jak odróżnić jadalne od trujących. Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się zebrać tak wspaniałe okazy.
Po krótkiej wędrówce dotarliśmy do leśniczówki. Zostaliśmy uraczeni przepysznym poczęstunkiem, m.in. świeżym chlebem prosto z pieca, a potem przystąpiliśmy do zabawy pn. "Tropiciele".

Świetnie nam szło wykonywanie wszystkich zadań, choć niektóre były dość zabawne... Po obiedzie zobaczyliśmy, na czym polegają "gorące kołeczki" i "szalone kręciołki", przeciągaliśmy linę, bawiliśmy się w chowanego, graliśmy w piłkę i tak... aż do kolacji.
Po kolacji czekało na nas jeszcze ognisko, przy którym niektórzy snuli bardzo ciekawe opowieści.
Po wspaniale przespanej nocy: zjedliśmy pyszne śniadanie, jeszcze chwilę pobyliśmy w Krainie Łagodności i pełni miłych wrażeń wróciliśmy do Koszalina. Bawiliśmy się cudownie!
XIX Zachodniopomorski Festiwal Nauki

26 września uczniowie klasy IVA z wychowawczynią, panią Joanną Kalman, wybrali się na Politechnikę Koszalińską, gdzie uczestniczyli w XIX Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki.

Festiwalowe spotkania dostarczyły nam wielu niezwykłych wrażeń. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji historycznej Bałtyckiego Stowarzyszenia Historycznego "PERUN".
Panowie opowiadali o wojnie i pokazali nam broń z tamtych czasów.
Najwięcej czasu spędziliśmy na Wydziale Elektroniki i Informatyki, oferta tego wydziału była bardzo bogata. Można było zobaczyć wiele eksperymentów i wysłuchać interesujących wykładów, np. o tym, na czym polega sterowanie prędkością obrotową przy użyciu transformatora oraz sygnału czy jakie jest zastosowanie kamery termograficznej.
Na Wydziale Technologii i Edukacji mieliśmy okazję zobaczyć pracę robotów przemysłowych i robotów mobilnych. Bardzo duże zainteresowanie, szczególnie chłopców, wzbudził pokaz bezzałogowych maszyn zdalnie sterowanych - dronów.
Przekonaliśmy się również, że bakterie są wszędzie. Oglądaliśmy je pod mikroskopem w dużym powiększeniu. Teraz już rozumiemy, dlaczego należy często myć ręce.

Na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcia w fotobudce, śmiechu było że hej.
Trzy godziny minęły bardzo szybko, musieliśmy wracać do szkoły.-----------------------------------------------------------------------------------------

Klasa IIC wraz z wychowawczynią, panią Anną Górską, również wybrała się na Politechnikę Koszalińską.
Tematem, który zainteresował drugoklasistów, były wyzwania robotów Lego. Dzieci mogły sterować tymi robotami.
Sprawiło im to wiele radości, a ponadto zabawa została połączona z nauką i wykorzystaniem umiejętności logicznego myślenia.

Skupienie i zadowolenie towarzyszyło wszystkim uczniom.
Byli oni również na pokazie wytrzymałości materiałów, które ulegały zgniataniu przez odpowiednie urządzenie.
Zdziwienie malowało się na twarzach dzieci, kiedy duże przedmioty pod wpływem nacisku stawały się zupełnie małe.

To był bardzo miło spędzony czas.Zawód dziennikarz

O cechach dobrego dziennikarza, jego możliwościach i przede wszystkim o swojej ogromnej pasji opowiedział nam pan Paweł Leśny - dziennikarz i prezenter sportowy TV MAX Koszalin, który 26 września był gościem klasy 2a i 2b.

Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, na czym polega zawód dziennikarza, jak wygląda profesjonalny sprzęt telewizyjny i jak należy się nim posługiwać się.
Ciekawe były informacje o tym, w jaki sposób należy przeprowadzać dobry wywiad.

Dziękujemy za interesujące i pełne emocji spotkanie.Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

20 września 2019 r. dziewczyny z 6 b zdopingowane przez wychowawczynię wybrały się wraz z p. Barbarą Borucką pod koszaliński ratusz, by wziąć udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Tuż przed szczytem ONZ w Nowym Jorku, który miał miejsce kilka dni po proteście - 23 września, na całym świecie odbywały się manifestacje, zwracające uwagę na pogłębiający się kryzys klimatyczny.
Młodzi ekolodzy chcieli przeprowadzić akcję protestacyjną także w wielu miastach Polski. Ogólnoświatowy "Protest Tysięcy Miast" odbył się m.in. w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Opolu, Białymstoku czy Szczecinie, a także w Koszalinie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wypracował sześć głównych postulatów. Domaga się w nich m.in. powołania eksperckiej i niezależnej Rady Klimatycznej, ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego oraz podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Klasa 2C w bibliotece

Dnia 18 września klasa 2C wraz z wychowawczynią, p. Anną Górską, wybrała się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Tematem spotkania w bibliotece było okazywanie emocji.

Dzieciom często towarzyszą różne uczucia, które nie zawsze potrafią nazwać. Drugoklasiści w ramach ćwiczeń mieli okazać swoją złość, miłość, radość i inne emocje.
Pani bibliotekarka przeczytała uczniom bajkę edukacyjną na temat uczuć i - podając różne przykłady - określała ich nazwy. Następnie za pomocą rysunku dzieci wyrażały swoje emocje.

Na koniec czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka - uczniowie mogli pograć w szachy i inne gry planszowe.
Wizyta w bibliotece bardzo nam się podobała i była niezwykle pouczająca.
Drugoklasiści w Sarbinowie

5 września 2019r. klasa 2a i 2b zagościła w nadmorskiej miejscowości Sarbinowo.
Celem wyprawy była integracja poprzez zabawę na plaży oraz... przepyszne desery lodowe w kawiarni na promenadzie.

Dziękujemy rodzicom naszej Oli - uczennicy klasy 2b - pani Karolinie i panu Przemkowi za cudowną gościnę i lodowe smakołyki.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/20202 września 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020.

Najwcześniej, o godzinie 8.30, przybyli pierwszoklasiści, później uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, a jako ostatnich prowadzący - Natalia Matusiak i Krystian Jasiecki z 8a - przywitali siódmoklasistów i ósmoklasistów.

Michał Słobodzian z klasy 8a pięknie rozpoczął uroczystość piosenką Kuby Badacha pt. "Wracam do siebie". O tym, że już po wakacjach przypomniały, recytując wiersz, Ula Łabędź i Nadia Mazurek z 8a.

Następnie wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, który zwrócił się do nauczycieli, rodziców oraz uczniów.
Szczególnie serdecznie powitał w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych oraz siódmych, dla których ten dzień był początkiem nauki w nowej szkole. Wyraził również nadzieję, że spotkanie z naszą szkołą będzie ważnym momentem w ich życiu.
Ponadto wszystkim uczniom życzył powodzenia w odkrywaniu tajników wiedzy oraz satysfakcji z osiąganych wyników. Ósmoklasistom przypomniał o czekającym na nich ważnym egzaminie. Nauczycielom życzył zaś cierpliwości oraz wytrwałości w pracy.

Na apelu dla pierwszoklasistów obecna była także pani komisarz Magdalena Marzec, która podkreśliła, jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole i poza nią.

W trakcie trwania uroczystości minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu.
Zespół wokalny - składający się głównie z uczniów klas 5a i 6b, a także kilku osób z 5b i 6a - wykonał "Marsz Lotników", byśmy w tym szczególnym momencie nie zapominali o patronach naszej szkoły.

Na zakończenie uroczystości wszystkich zgromadzonych oczarował Mateusz Nagórka z klasy 6a, żywiołowo wykonując utwór Grzegorza Hyżego pt. "Pod wiatr".
Po tym optymistycznym akcencie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Program artystyczny został przygotowany przez panią Ewę Wrzołek - Bielińską, panią Anettę Borsuk oraz pana Wojciecha Jaśkiewicza.
Słowa uznania należą się także Zofii Grembowskiej z 8a, odpowiedzialnej za obsługę sprzętu, koordynującej poczynania wokalistów i zespołu.
Wydarzenia szkolne z ubiegłych lat

Archiwum

Aktualności

Laureaci i finaliści wojewódzkich
konkursów przedmiotowych
dla uczniów gimnazjum
w roku szkolnym 2018/2019

więcej...

Laureaci i finaliści wojewódzkich
konkursów przedmiotowych
dla uczniów szkół podstawowych
w roku szkolnym 2018/2019

więcej...

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 23
im. Lotników Polskich
ul. Sportowa 19
75-503 Koszalin
tel./fax 94 345 11 54


sp23koszalin@op.pl

© Szkoła Podstawowa nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie