Zakres działań pedagoga szkolnego

1. Współpraca z Miejską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną:

• kierowanie uczniów mających problemy szkolne na badania we współpracy z nauczycielami oraz rodzicami,
  • organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla rodziców na terenie szkoły, tj. cykliczne spotkania rodziców z przedstawicielem MPP-P, panią Martą Wołoszyn,
  • organizowanie zajęć dla uczniów (zajęcia integracyjne, warsztaty terapeutyczne dotyczące agresji, uzależnień itp.),
  • współpraca dotycząca organizacji zajęć integracyjnych dla uczniów klas pierwszych gimnazjum.

2. Współpraca z Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii:

• organizowanie prelekcji dla rodziców na temat uzależnień prowadzonych przez specjalistów PTZN,
  • organizowanie indywidualnej pomocy dla uczniów i ich rodziców dotyczących uzależnienia od środków psychoaktywnych,
  • organizacja warsztatów terapeutycznych dla uczniów dotyczących uzależnień prowadzonych przez specjalistów PTZN.

3. Współpraca ze Studium Medycznym w Koszalinie:

• organizacja zajęć dla uczniów dotyczących pierwszej pomocy,
  • współorganizowanie prelekcji na temat HIV/AIDS.

4. Współpraca z Policją, Strażą Miejską oraz Sądem Rodzinnym i Nieletnich:

• dbanie o bezpieczeństwo uczniów podczas imprez szkolnych (zabezpieczenie terenu obiektu szkoły oraz bezpiecznego powrotu uczniów do domu ) - współpraca Policją i Strażą Miejską,
  • zgłaszanie spraw związanych z dokonanymi na uczniach szkoły przestępstwami - współpraca z Policją,
  • organizacja egzaminu na kartę motorowerową - współpraca z Policją,
  • organizacja prelekcji dla uczniów na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich- współpraca z Policją oraz przedstawicielami Sądu Rodzinnego i Nieletnich,
  • zgłaszanie spraw związanych z demoralizacją uczniów - współpraca z Policją oraz przedstawicielami Sądu Rodzinnego i Nieletnich,
  • współpraca z kuratorami Sądu Rodzinnego i Nieletnich w sprawach dotyczących uczniów.

5. Współpraca ze Stowarzyszeniem Młodzi - Młodym:

• Organizowanie dla uczniów zajęć z zakresu:
    jak uczyć się efektywnie?
    jak radzić sobie ze stresem?
    asertywność, czyli jak mówić nie?

6. Współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci:

• kierowanie uczniów na zajęcia organizowane w siedzibie TPD,
  • organizowanie różnego typu zbiórek na rzecz dzieci, np.: akcja pt. I Ty możesz zostać świętym Mikołajem.

7. Współpraca z PCK- organizowanie konkursów dla uczniów pod patronatem PCK.

8. Wdrażanie programów profilaktycznych dotyczących:

• szkodliwości palenia tytoniu,
  • problemów młodzieży wiązanych z okresem dojrzewania,
  • prowadzenie działań diagnozujących przyczyny wagarów , zagrożenia uzależnieniami, agresją,
  • dbanie o właściwą realizację zadań ujętych w Szkolnym Planie Profilaktyczno-Wychowawczym.

INNE ZADANIA WYNIKAJĄCE Z ŻYCIA SZKOŁY:

1. Systematyczne monitorowanie sytuacji szkolnej uczniów, tj. frekwencji, wyników w nauce.
    2. Wspieranie uczniów z problemami emocjonalnymi, szkolnymi i innymi. 3. Współorganizowanie specjalnych warunków egzaminacyjnych dla uczniów z dysfunkcjami.
    4. Dbanie o właściwa realizację przez nauczycieli zaleceń MPP-P zawartych w opiniach psychologiczno-pedagogicznych.
    5. Organizowanie zajęć dla uczniów klas III gimnazjum na temat kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnajalnych.
    6. Współorganizacja na terenie szkoły działań związanych z udziałem uczniów wychowawców ogólnopolskiej kampanii pt. Zachowaj trzeźwy umysł. Konkursy sportowe, literackie, plastyczne.
    7. Informowanie wychowawców klas i uczniów o różnych formach wypoczynku - składanie sprawozdań do Urzędu Miasta dotyczących wypoczynku uczniów.
    8. Śledzenie losu absolwentów - prowadzenie realizacji obowiązku szkolnego przez uczniów.
    9. Organizowanie pomocy dla uczniów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej- współpraca z MOPS-em w Koszalinie oraz ajentem stołówki szkolnej.
    10. Dbanie o bezpieczeństwo na terenie szkoły - monitorowanie osób wchodzących na teren placówki.
    11. Przewodniczenie zespołom wychowawczym dotyczącym spraw związanych z atmosferą wychowawczą w szkole i spraw dydaktycznych (problemów w nauce).
    12. Pomoc przy rozwiązywaniu konfliktów miedzy uczniami i nauczycielami.
    13. Współorganizowanie dyskotek szkolnych. 14. Opieka nad sprzętem nagłaśniającym oraz uczniami obsługującymi sprzęt podczas imprez szkolnych.
  • Godziny pracy pedagoga szkolnego:

Poniedziałek:    10.00 - 14.00
      Wtorek:    11.00 - 16.00