"Biegiem po zdrowie"

W dniach 21 i 22 maja uczestniczyliśmy w przygotowaniach do akcji "Biegiem po zdrowie".

Pakowaliśmy paczki - śniadania dla uczestników imprezy, którą organizowało radio Koszalin.

Szkolenie

W dniu 7 i 9 maja w naszej szkole odbyło się szkolenie wolontariuszy pod hasłem "Kreatywność i asertywność w pracy wolontariusza".
Przeprowadzone przez P. Sylwię Langner-Głuszek.

A to jeden z efektów naszej pracy:
WOLONTARIAT FAJNA RZECZ KAŻDY W MIEŚCIE CHCE GO MIEĆ NIE MUSISZ BYĆ FILOZOFEM ŻEBY POMÓC INNYM TROCHĘ WIĘC POMAGAJ ILE CHCESZ BO TO PRZECIEŻ DOBRE JEST

Bardzo dziękujemy za szkolenie i poświęcony nam czas.

KIERMASZ

W dniu 1 maja braliśmy udział w zbiórce publicznej w Mielnie.

Prowadzona była przez Komitet Społeczny "Odczarujmy Bartka" na leczenie i rehabilitację Bartka.
Polegała na zbiórce funduszy do puszek i rozdawaniu darczyńcom upominków.

Mecz AZS

19 kwietnia na hali widowiskowo - sportowej podczas meczu AZS Koszalin ze Śląskiem Wrocław (wygranego) uczestniczyliśmy w zbiórce dla Fundacji "Zdążyć z Miłością".

Zebrane fundusze (ponad 1400zł) zostały przeznaczone na wyposażenie mieszkania chronionego dla samotnych bezdomnych matek oraz ich dzieci.
Kibice udowodnili, że potrafią gorąco zagrzewać do walki drużynę i jednocześnie okazali wielkie serca dla potrzebujących.

POLA NADZIEI

Po raz kolejny Szkolny klub Wolontariusza brał udział w kweście na rzecz Koszalińskiego Hospicjum w ramach akcji POLA NADZIEI.

12 i 13 kwietnia 2015r. zbieraliśmy pieniądze w CH Forum, ofiarując każdemu darczyńcy symbolicznego żonkila.

"Zauważ Mnie"

5 lutego uczestniczyliśmy w Światowym Dniu Chorych na Padaczkę.

Akcja stanowi przeciwwagę do komercyjnego Święta Zakochanych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzeby chorych, a przede wszystkim zrozumienie przez ogół społeczeństwa czym jest ta choroba i jak należy zachować się w sytuacji, kiedy chory dostaje napadu padaczkowego.

GALA WOLONTARIATU

Z okazji Międzynarodowego Dnia wolontariatu 5 grudnia w Bibliotece Publicznej w Koszalinie odbyła się Gala Wolontariatu zorganizowana po raz czwarty przez Koszalińskie Centrum Wolontariatu.

To święto wszystkich Wolontariuszy i dobra okazja do uhonorowania ich ofiarności, która uszczęśliwia innych.
Byli tam obecni wszyscy wolontariusze z różnych organizacji działających w Koszalinie.

Wyróżnieni wolontariusze otrzymali dyplomy oraz upominki. Podziękowania i dyplomy trafiły również na ręce Koordynatorów za podejmowane w roku działania wolontarystyczne.

BANK ŻYWNOŚCI

Województwo zachodniopomorskie jest rejonem o bardzo dużym bezrobociu.

Jest tu dużo wsi "popegeerowskich", gdzie brak pracy, a co za tym idzie brak źródeł dochodów stanowi duży problem. Zbiórki pozwalają pozyskać żywność dla tych osób.

W październiku po raz drugi pomagaliśmy w akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" w sklepach LIDL, BIEDRONKA i NETTO.

Kolejną zbiórką była akcja "Świąteczna Zbiórka Żywności" w dniach 28-30 listopada również na terenie sklepów w rejonie koszalińskiej "Północy".

W akcjach brało udział 60 naszych wolontariuszy. Warto było pomagać !

"Dar Serca"

W dniach 1 i 2 listopada Hospicjum i. św. Maksymiliana Kolbego po raz 10 przeprowadziło akcję "Dar Serca" na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

Na potrzeby pensjonariuszy kwestowaliśmy od 8 rano do 16.30 popołudniu.

Porządki na cmentarzu

Przed Świętem zmarłych pamiętaliśmy o opuszczonych grobach na koszalińskim cmentarzu.

20 osób z naszego Szkolnego Klubu Wolontariusza porządkowało właśnie te, które z różnych powodów są zapomniane.

RAJDY

Współpracujemy z koszalińskim oddziałem PTTK już drugi rok.

W obecnym roku szkolnym jako wolontariusze byliśmy na:

18.10.2014 rajd "Doliną Radwi" - Koszalin - Manowo - Rosnowo
22.11.2014 rajd "Andrzejkowy" - Kościernica - Węgorzewo
06.12.2014 rajd "Choinkowy" - na terenie miasta Koszalin
07.02.2015 rajd "W nieznane" - Manowo i okolice
28.02.2015 rajd "Szlakiem nadmorskim" - Gąski - Śmiechów - Tymień
21.03.2015 rajd "Na topienie Marzanny" - teren miasta Koszalin

W każdym z rajdów brało udział około 300 turystów (w tym uczniowie koszalińskich szkół podstawowych).
Naszym zadaniem w każdym z rajdów jest pilnowanie, by nikt nie oddalał się od grupy oraz trzymał się wyznaczonego szlaku.
Z naszej strony udział brało od 5 do 7 wolontariuszy.

ZACZYNAMY...

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja banków Żywności "Podziel się Posiłkiem".

Wystarczyło zrobić większe zakupy i przekazać część dla niedożywionych dzieci.
3 - 4 października pomagaliśmy zbierać te produkty w koszalińskich sklepach

Podstawowe zasady naboru do SKW i pracy wolontarystycznej

Szkolny Klub Wolontariusza prowadzi i bierze udział w akcjach pomocowych na rzecz instytucji, organizacji społecznych, społeczności szkolnej i osób potrzebujących.

1.Zapisy do SKW trwają do 30 września każdego roku szkolnego.

2.Zebrania członków SKW odbywają się raz w tygodniu, w piątek
o godz. 12.30 w sali nr 16. Trzykrotna nieobecność w semestrze skutkuje skreśleniem z listy członkowskiej.

3. Każdy wolontariusz zobowiązany jest do udziału w minimum 5 akcjach
w roku szkolnym, przy czym by uzyskać zaświadczenie potwierdzające pracę wolontarystyczną na zakończenie gimnazjum, musi wypracować:
w systemie pracy trzyletniej - 50 godzin
w systemie pracy dwuletniej - 40 godzin
w systemie pracy rocznej - 30 godzin

4.Zaświadczenia dla uczniów klas trzecich wydawane są tylko na podstawie uczestnictwa w akcjach organizowanych przez SKW.